Twoje dziecko spędza zbyt dużo czasu przy odrabianiu lekcji, zamiast się skupić co chwilę wstaje i przerywa zadanie?
Często odkłada naukę na później, nie mogąc oderwać się od telefonu, albo innych rozrywek?
Jest rozkojarzone, musisz mu przypominać o różnych rzeczach?
Poznaj 5 sposobów, które pomogą dziecku w koncentracji!
Poniżej wersja rozbudowana, a pod artykułem znajdziesz wersję do wydruku i powieszenia w pokoju u dziecka!
1. Plan
Podstawą skupienia jest CEL – czyli to, na czym mamy się skupić. Jeśli plan jest zbyt ogólny (np. „będę się uczyć”), to realizacja też będzie „ogólna” 😉 czyli właściwie nie wiadomo jaka. Aby mieć laserową koncentrację podczas zadań domowych zaplanuj następujące punkty:
- kiedy zaczynam?
- co mam do zrobienia (konkretnie – zadanie z matematyki str. 47, słówka z angielskiego z zeszytu, powtórka rozdziału 3 z biologii)
- ile czasu mi to zajmie? (np. rezerwuję na to 1 h)
2. Usuń rozpraszacze
Jeśli planujesz być skoncentrowany, musisz zapewnić sobie odpowiednie środowisko pracy.
- usuń z zasięgu wzroku wszelkie rozpraszacze – telefon (najlepiej wynieś z pokoju), ulubione książki, czasopisma, zabawki, piłeczki, itp. Najlepiej, aby leżało przed Tobą tylko to, co jest Ci potrzebne w zadaniu.
- jeśli przeszkadzają Ci hałasy, możesz włożyć na uszy słuchawki.
- znajdź zajęcie rodzeństwu, czy zwierzętom domowym – niech nie przerywają Twojego skupienia
3. Codzienne rytuały
Nasz mózg przyzwyczaja się do schematów, dzięki czemu łatwiej nam zabrać się za zadanie, które robimy codziennie o stałej porze.
Takim rytuałem może być codzienna nauka słówek z angielskiego, zrobienie kilku zadań z matematyki, albo codzienny rytuał czytania, ćwiczeń fizycznych, czy relaksacyjnych.
Znalezienie stałej pory na naukę to też super pomysł 🙂
4. Ćwiczenia na koncentrację
Czasem Twój mózg jest zbyt ospały, lub zbyt pobudzony, aby się skupić. Idealnym rozwiązaniem są ćwiczenia na koncentrację!
Aby się wyciszyć spróbuj zamknąć oczy i przez 5 minut skupić się na swoim oddechu, odganiając wszelkie myśli.
Aby się pobudzić możesz zrobić kilka ćwiczeń fizycznych, tańczyć przez 5 minut, albo pożonglować 🙂
5. Na koniec – nagroda!
Nagrody działają na nasz mózg jak magnes! Uwielbiamy, gdy po wysiłku spotyka nas zasłużona przyjemność, czy odpoczynek. Aby przyniosły pozytywne rezultaty powinniśmy trzymać się kilku zasad:
- nagrodę wyznaczamy sobie sami sami
- niech to będzie coś, co do tej pory dawaliśmy sobie „za darmo”.
Np. jeśli przerywałeś naukę w połowie, żeby sobie chwilę pooglądać filmiki w internecie, albo wyjść na podwórko, przesuń tę przyjemność na „po nauce”.
Plan może wyglądać następująco – „O 16:30 siadam do nauki historii. Przerobię 3 rozdziały do sprawdzianu. Zajmie mi to 1-1,5 h pełnego skupienia z jedną przerwą 5 min. Potem mogę coś zjeść i umówić się z kolegami na grę.”
Wypróbuj te sposoby razem z dzieckiem! Dla ułatwienia poniżej wstawiam wersję do wydruku i powieszenia w pokoju dziecka, albo na lodówce 😉
Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko poznało jeszcze więcej sposobów na lepszą koncentrację, a do tego przyspieszyło czytanie, poznało techniki ułatwiające zapamiętywanie, nauczyło się robić skuteczne notatki, organizować sobie naukę do sprawdzianów, oraz motywować się do działania zajrzyj do zakładki KURSY – znajdziesz tam zajęcia odpowiednie dla swojego dziecka, a także dla siebie 🙂
Serdecznie zapraszam!